032/652 87 05
soblahov@soblahov.sk
Históriu vzniku klasicistickej kaplnky sv. Vendelína situovanej pri cintoríne na Chríbe, nám približuje biskupská vizitácia konajúca sa v Soblahove v roku 1829. Obyvatelia Soblahova, ktorí v tom čase trpeli veľkým úhynom dobytka, dali sľub, že postavia kaplnku zasvätenú sv. Vendelínovi. Sľub dodržali a so súhlasom zemepána grófa Jána Ilešháziho a prispením soblahovského farára Kubiczu kaplnku v roku 1802 postavili. Omša sa tu slúžievala každú nedeľu po sviatku sv. Vendelína – patróna pastierov. Do kameňa vytesaný polychrómovaný obraz svätca je osadený v stene nad oltárnym stolom. Postavu svätca dopĺňa v hornej časti zobrazenie Najsvätejšej Trojice a Panny Márie a v spodnej časti kompozície ležiaca postava sv. Márie Magdalény.
Príkladom drobnej sakrálnej architektúry v obci je neskorobaroková kaplnka sv. Vincenta stojaca pri potoku a hlavnej ceste. Jednoduchá murovaná štvorcová stavba je z prednej strany otvorená, zo strán presvetlená poloblúkovými otvormi. Vnútri je umiestnená sadrová socha sv. Vincenta s dieťaťom v náručí. Vo vrchole ihlanovej striešky pokrytej plechom je osadený krížik.
O stáročnej histórii Soblahova vypovedajú povedľa písomných záznamov aj hmotné pamiatky, ktorých vznik podmienila zbožnosť miestnych obyvateľov. Na území rozlohou neveľkej obce nachádzame niekoľko sakrálnych objektov, z nich z umelecko-historického hľadiska nepochybne najvýznamnejším je ranogotický kostol sv. Mikuláša biskupa, objekt evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Existenciu farského kostola v obci už v 1. polovici 14. storočia dokladá záznam z rokov 1332 – 1337, kedy pápežský legát navštívil miestneho kňaza Konráda. V roku 1948 severozápadným smerom od kostola bola vybudovaná jaskyňa sv. Márie Lurdskej. V roku 1959 bol pri severnej stene kaplnky vystavaný prístrešok nad Božím hrobom. V roku 2000 bola k svätyni z južnej strany pristavaná nová sakristia.