Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Soblahov
Obec
Soblahov

Príroda

Horská železnica Trenčín-Selec

V roku 1912 sa začala stavať horská železnica, ktorej trasa viedla i k Soblahovským chotárom. Napriek tomu, že už v roku 1937 prestala slúžiť, dodnes sú zachované viaceré úseky a tiež zvyšky mostov, ktoré pripomínajú jej zašlú slávu. Dnes táto trasa slúži pre milovníkov prírody a cykloturistov. Samotná stavba železnice (“štrečky”) viedla cez územie chotárov Trenčín – Kubrá -Soblahov – Mníchova Lehota – Trenčianska Turná – Trenčianske Stankovce a Selec.
S výstavbou sa začalo v roku 1912 a už v roku 1914 pred začiatkom 1.svetovej vojny bolo denne vypravených z Trenčína 40 vagónov dreva.

Chata pod Ostrým Vrchom

Chata pod Ostrým vrchom sa nachádza vo výške 482 m n.m. S jej výstavbou začalo mesto Trenčín 18.júla 1942 podľa projektu staviteľa Alexandra Marákyho. Stavba bola realizovaná vo vlastnej réžii a daná do užívania 1. júla 1944. V tomto roku bola vybudovaná k nej prístupová cesta v dĺžke 1100 m od horárne. Na chate sa vystriedalo niekoľko chatárov. Chata bola postavená a slúži za účelom turistickým a športovým, ako letovisko i zimné stredisko lyžiarskeho športu. A tomuto účelu slúži dodnes.

Národná prírodná rezervácia Bindárka

Národná prírodná rezervácia Bindárka sa nachádza na západných svahoch Strážovských vrchov, pod Ostrým vrchom pri vyústení Dolinového potoka do Považského podolia. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1983 a má celkovú výmeru 8,97 ha. Územie má malú nadmorskú výšku, približne 300 až 400 m nad morom. Predstavuje veľmi zachovalý aluviálny močiar s prietočnou vodou. Podložie tvoria vápence a dolomity, na ktorých sú štrkové náplavy pokryté bahnom a ílom. Dolinový potok si razí koryto v slatinnej rašeline, vo vlastných náplavoch a cez tri terasy vápencového tufu. Voda je veľmi tvrdá a vytvára na predmetoch v toku silné inkrustácie.

Národná prírodná rezervácia Bindárka

Príroda a vodné zdroje

Návštevníci Soblahova sa môžu prejsť a zoznámiť nielen s našou obcou, ale aj okolitou prírodou. Obec je bohatá na prírodnú scenériu, čo ju predurčuje, aby slúžila spolu so svojim krásnym okolím na oddych a rekreáciu. Toto územie z klimatického hľadiska patrí do mierne teplej oblasti (mierne teplá, vlhká, vrchovinová), pre ktorú je charakteristický počet letných dní pod 50 s priemernou júlovou teplotou nad 16 °C. Zásluhu na miernej klíme má aj geologický podklad katastra obce, ktorý je tvorený hlavne tmavými vápencami a dolomitmi, ktoré sa vo zvetralej forme ťažia ako brizolit.

Príroda a vodné zdroje

Prírodná rezervácia Ostrý vrch

Bučiny patria k najrozšírenejším lesným spoločenstvám a predovšetkým na extrémnych stanovištiach majú popri iných funkciách dôležitú pôdoochrannú funkciu. K takýmto pôvodným bukovým porastom patria aj lesy rastúce vo vrcholových častiach juhozápadného výbežku Strážovských vrchov nad Soblahovom. Z tohto dôvodu bola vyhlásená aj prírodná rezervácia Ostrý vrch, zahŕňajúca vrcholovú bučinu. Dominantnou drevinou v bukových porastoch, ktorých vek sa pohybuje okolo 100 rokov, je buk, primiešané sú i ďalšie listnáče. Ľudskou činnosťou nebolo toto chránené územie ovplyvňované prakticky počas celého 20. storočia.

Rastlinstvo

Taktiež i viaceré suchozemské lokality sú v katastri Soblahova veľmi cenné. Enkláva porastu ponikleca veľkokvetého v blízkosti Dolinky je unikátna ako vyslovený izolát tohto prísne chráneného druhu. Na lokalite sa nachádza niekoľko sto jedincov tejto rastliny, ktorá môže byť malou neopatrnosťou alebo nedbalosťou rýchle zničená. V starých bučinách na Ostrom vrchu bol zistený vzácny a chránený fúzač alpský. Z rastlín sme zistili výskyt ľalie zlatohlavej, na močiarnych i na lúčnych biotopoch výskyt viacerých druhov vzácnych orchideí. Zaujmavosťou je v borovicových porastoch bohatý výskyt vápnomilného druhu huby – rýdzika krvavého. Nezanednateľný je i výskyt prísne chráneného jasoňa chochlačkového.

Rastlinstvo

Vodné zdroje

Soblahovské kyselky,
Vodný zdroj Jazero,
Vodný zdroj Huk

Obec

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5
1
6 7
1
8
1
9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Harmonogram zberu odpadu 2024

Kalendár zberu odpadov 2024 Júll- September

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Virtuálny cintorín

 

Virtuálny cintorín obce Soblahov

 

Aktuálne počasie

dnes, streda 17. 7. 2024
slabý dážď 31 °C 18 °C
štvrtok 18. 7. jasná obloha 31/16 °C
piatok 19. 7. polojasno 31/17 °C
sobota 20. 7. zamračené 28/17 °C
Obec Soblahov