032/652 87 05
soblahov@soblahov.sk
V roku 1912 sa začala stavať horská železnica, ktorej trasa viedla i k Soblahovským chotárom. Napriek tomu, že už v roku 1937 prestala slúžiť, dodnes sú zachované viaceré úseky a tiež zvyšky mostov, ktoré pripomínajú jej zašlú slávu. Dnes táto trasa slúži pre milovníkov prírody a cykloturistov. Samotná stavba železnice (“štrečky”) viedla cez územie chotárov Trenčín – Kubrá -Soblahov – Mníchova Lehota – Trenčianska Turná – Trenčianske Stankovce a Selec. S výstavbou sa začalo v roku 1912 a už v roku 1914 pred začiatkom 1.svetovej vojny bolo denne vypravených z Trenčína 40 vagónov dreva.
Chata pod Ostrým vrchom sa nachádza vo výške 482 m n.m. S jej výstavbou začalo mesto Trenčín 18.júla 1942 podľa projektu staviteľa Alexandra Marákyho. Stavba bola realizovaná vo vlastnej réžii a daná do užívania 1. júla 1944. V tomto roku bola vybudovaná k nej prístupová cesta v dĺžke 1100 m od horárne. Na chate sa vystriedalo niekoľko chatárov. Chata bola postavená a slúži za účelom turistickým a športovým, ako letovisko i zimné stredisko lyžiarskeho športu. A tomuto účelu slúži dodnes.
Národná prírodná rezervácia Bindárka sa nachádza na západných svahoch Strážovských vrchov, pod Ostrým vrchom pri vyústení Dolinového potoka do Považského podolia. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1983 a má celkovú výmeru 8,97 ha. Územie má malú nadmorskú výšku, približne 300 až 400 m nad morom. Predstavuje veľmi zachovalý aluviálny močiar s prietočnou vodou. Podložie tvoria vápence a dolomity, na ktorých sú štrkové náplavy pokryté bahnom a ílom. Dolinový potok si razí koryto v slatinnej rašeline, vo vlastných náplavoch a cez tri terasy vápencového tufu. Voda je veľmi tvrdá a vytvára na predmetoch v toku silné inkrustácie.
Návštevníci Soblahova sa môžu prejsť a zoznámiť nielen s našou obcou, ale aj okolitou prírodou. Obec je bohatá na prírodnú scenériu, čo ju predurčuje, aby slúžila spolu so svojim krásnym okolím na oddych a rekreáciu. Toto územie z klimatického hľadiska patrí do mierne teplej oblasti (mierne teplá, vlhká, vrchovinová), pre ktorú je charakteristický počet letných dní pod 50 s priemernou júlovou teplotou nad 16 °C. Zásluhu na miernej klíme má aj geologický podklad katastra obce, ktorý je tvorený hlavne tmavými vápencami a dolomitmi, ktoré sa vo zvetralej forme ťažia ako brizolit.
Bučiny patria k najrozšírenejším lesným spoločenstvám a predovšetkým na extrémnych stanovištiach majú popri iných funkciách dôležitú pôdoochrannú funkciu. K takýmto pôvodným bukovým porastom patria aj lesy rastúce vo vrcholových častiach juhozápadného výbežku Strážovských vrchov nad Soblahovom. Z tohto dôvodu bola vyhlásená aj prírodná rezervácia Ostrý vrch, zahŕňajúca vrcholovú bučinu. Dominantnou drevinou v bukových porastoch, ktorých vek sa pohybuje okolo 100 rokov, je buk, primiešané sú i ďalšie listnáče. Ľudskou činnosťou nebolo toto chránené územie ovplyvňované prakticky počas celého 20. storočia.
Taktiež i viaceré suchozemské lokality sú v katastri Soblahova veľmi cenné. Enkláva porastu ponikleca veľkokvetého v blízkosti Dolinky je unikátna ako vyslovený izolát tohto prísne chráneného druhu. Na lokalite sa nachádza niekoľko sto jedincov tejto rastliny, ktorá môže byť malou neopatrnosťou alebo nedbalosťou rýchle zničená. V starých bučinách na Ostrom vrchu bol zistený vzácny a chránený fúzač alpský. Z rastlín sme zistili výskyt ľalie zlatohlavej, na močiarnych i na lúčnych biotopoch výskyt viacerých druhov vzácnych orchideí. Zaujmavosťou je v borovicových porastoch bohatý výskyt vápnomilného druhu huby – rýdzika krvavého. Nezanednateľný je i výskyt prísne chráneného jasoňa chochlačkového.
Soblahovské kyselky, Vodný zdroj Jazero, Vodný zdroj Huk